پایتخت قبرس شمالی
آوریل 7, 2020 0

پایتخت قبرس شمالی

پایتخت قبرس شمالی: نیکوزیا یا به زبان محلی قبرسی لفکوشا تنها پایتختی است که به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است و البته این شهر پایتخت دو تکه شده در دنیا لقب گرفته است که توسط یه نوار سبز رنگ از هم جدا شده است.

نیکوزیای امروزی شهری مدرن و تمیز می‌باشد که ادارات دولتی، سفارتخانه‌ها، بسیاری از شرکت‌های خارجی، کالج‌های آمریکایی، دانشگاه قبرس و مرکز اقتصادی و تجاری کشور در آن جمع شده‌اند.

جوامع قبرس یونان (جنوبی) و قبرس ترکیه (شمالی) در نیکوزیا، اوایل سال 1964 در پی جنگ بحرانی قبرس از 1964- 1963 که در این شهر رخ داد به ترتیب از جنوب و شمال این شهر جدا شدند.
به شمال جزیره قبرس که شبیه به گیتار است قبرس شمالی گفته میشود که در سال 1960 بعد از تنش های بسیار زیادی که بین انگلیس ، یونان و ترکیه داشت توانست استقلال پیدا کند.
اما 23 سال بعد ارتش کشور ترکیه با 30.000 نیروی نظامی در سال 1983 این جزیره را به تصرف خود درآورد و موضوع اصلی که این بخش به قبرس ترک یا قبرس شمالی شناخته شده است همین امر میباشد.

امروزه نیکوزیای شمالی پایتخت قبرس شمالی است، کشوری که فقط توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است و توسط جوامع بین المللی مورد تصرف قبرس در نظر گرفته می شود.

پایتخت قبرس شمالی

در واقع قبرس دارای دو واحد پولی کاملا مجزا از هم میباشد که در قسمت شمالی یا همان ترک نشین از لیر ترکیه و در قسمت جنوبی (یونانی نشینان) یورو اروپا استفاده میشود.

جدا از کارکردهای قانونی و رسمیت این کشور ، نیکوزیا خود را به عنوان بخش عظیم سرمایه مالی این جزیره و مرکز اصلی تجارت بین المللی قبرس به دنیا معرفی کرده است، که در سال 2018، نیکوزیا با توان مالی نسبی سی و دومین شهر ثروتمند جهان شناخته شد.

قبرس یکی از جزایر وسیع و سومین جزیره بزرگ مدیترانه به حساب می آید. از لحاظ موقعیت جغرافیایی هم از شمال با ترکیه از جنوب با مصر از شرق سوریه و غرب یونان همسایه های این جزیره احاطه شده توسط آب های مدیترانه ای است.

با اینکه بخش عظیمی از قبرس و مخصوصا پایتخت قبرس در تصرف ترک ها میباشد اما ترک ها و یونانی ها این دو قوم باهم به تفهم رسیده اند و در کنار یکدیگر زندگی میکنند .

شهر نیکوزیا پایتخت قبرس جمعیتی که در سال 2020 اعلام شده کلا 200,452 نفر بوده که جمعیت وسیع آن در بخش شمالی پایتخت قبرس سکونت داردند.

قابل ذکر است که تمامی مردم قبرس به زبان های بومی خود مکالمه میکنند ، ترک نشینان با زبان ترکی که تفاوت بسیار اندکی با ترکی استانبولی دارد صحبت میکنند و یونانیان با زبان یونانی اما همان طور که در ابتدا مقاله گفته شد به دلیل آنکه قبرس مستعمره انگلیس بوده تمامی مردم قبرسی کاملا به زبان انگلیسی تسلط دارند و با توریست ها و مهاجرین با زبان انگلیسی ارتباط برقرار میکنند.

عزیزان همچنین شما میتوانید با دنبال کردن پیج اینستاگرام جهان رو از اطلاعات ارزشمند مازاد بر این نوشته ها دستیابی پیدا کنید و استفاده فرمایید.

پیام بگذارید

Languages »