قبرس شمالی کجاست؟
آوریل 6, 2020 0

قبرس شمالی کجاست؟

سوال این است که قبرس شمالی کجاست؟ قبرس شمالی در جزیره قبرس واقع شده است.

قبرس شمالی کشوری خودمختار است و در قسمت شمال شرقی جزیره قبرس واقع شده است. تنها کشوری که استقلال قبرس شمالی را به رسمیت می شناسد، ترکیه است، در حالی که جامعه جهانی آن را به عنوان بخشی از جمهوری قبرس میدانند. منطقه ای که قبرس شمالی اشغال می کند از اواخر قرن بیستم بین یونان و ترکیه تقسیم شده است اما کاملا تحت نظر ترکیه میباشد.

قبرس شمالی استقلال خود را از قبرس در 15 نوامبر 1983 اعلام کرد. این کشور مساحتی از 3،355 کیلومتر مربع را در نظر گرفته.

اقتصاد قبرس شمالی دارای تولید ناخالص داخلی 4.032 میلیارد دلار است که تحت سلطه صنعت خدمات است. قبرس شمالی همچنین دارای مناطق توریستی بسیار خوبی از قبیل قلعه های بیزانس، ویرانه های باستانی و سواحلی بسیار زیبا و چشم اندازی فوق العاده است.

قبرس شمالی کجاست؟
جغرافیا و موقعیت مکانی

در قبرس شمالی زمستانهای معتدل و تابستانهای گرم و مرطوبی را تجربه می کنید.به صورت کلی آب و هوای معتدل دارد. بیشتر مناطق این کشور دشت است و برخی از مناطق دارای دشتهای مرکزی هستند، در حالی که منطقه جنوبی دارای دشتهای پراکنده است.

منطقه تحت پوشش قبرس شمالی از نوک شبه جزیره کارپاز گرفته تا خلیج مورفو و کیپ کورماسیت و سپس به غربی ترین نقطه آن که سرآمد است کوکینا نام دارد. جنوبی ترین نقطه قبرس شمالی روستایی به نام لوروجینا قرار گرفته است.

یک منطقه بافر بین کشور و بقیه جزیره وجود دارد که توسط سازمان ملل کنترل می شود. این منطقه نیکوزیا، بزرگترین شهر قبرس شمالی را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند.

قبرس شمالی کجاست؟

قبرس شمالی کجاست؟
قبرس شمالی حدود نیمی از جزیره قبرس را اشغال می کند. ترکیه در شمال کشور قرار دارد، در حالی که سوریه با آن 97 کیلومتری در شرق قرار گرفته است. یونان در غرب جزیره و همچنین مصر در جنوب کشور قرار گرفته.

ساحل قبرس شمالی از دو خلیج تشکیل شده است:

  1. خلیج فاماگوستا
  2. خلیج مورفو 
  • کیپ آپوستولوس در انتهای شبه جزیره کارپاز قرار دارد. قبرس شمالی بخشی از مناطق مختلف از جمله اوراسیا، اقیانوس اطلس و حوضه مدیترانه است.

قبرس شمالی کجاست؟
ادارات و بخش دولت قبرس شمالی:

دولت این کشور نیمه ریاست جمهوری است، به این ترتیب رئیس جمهور رئیس دولت است، در حالی که نخست وزیر هم رئیس دولت است.این کشور دارای سیستم چند حزبی و دولتی است که از شاخه های قانونی، اجرایی و قضایی تشکیل شده است.

قوه قضاییه یک نهاد مستقل است که بدون نفوذ دستگاه اجرایی یا قوه مقننه فعالیت می کند.
قبرس شمالی دارای شش بخش فرعی است که به عنوان (ناحیه ولسوالی) شناخته می شوند که توسط یک فرماندار هدایت می شوند. این ولسوالی ها به 12 منطقه فرعی تقسیم می شوند. ولسوالی های قبرس شمالی شامل: لفکوشا، ماگوسا، گیرنه، گزلیورت، ایسکله و لفکه است. ایسکله و لفکوشا به ترتیب 23098 و 97293 نفر جمعیت دارند.

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پیام بگذارید

Languages »